Úterý, 30 listopadu, 2021

/

Proč mám při kojení zbarvené mléko: Věděli jste, že mateřské mléko opravdu nemusí být pouze bílé?

Příchod miminka na svět je pro maminku tím nejkrásnějším okamžikem v životě. Malý prcek se od toho momentu stává na mame zcela závislým. Mnohé ženy se často bojí, že kvůli velikosti svých prsou nebudou schopny kojit a své miminko nakrmit.

„Neexistují dobré a špatné prsa. Jsem přesvědčena, že kojení je to nejpřirozenější pro miminko a až 98% žen kojit může. Ženské tělo je přizpůsobené na to, že když se narodí miminko, tak z mateřského mléka přežije, „vysvětlila na úvod porodní asistentka a profesionální laktační konzultantka Barbora Vörösová.

Jsou zde ale jisté procenta žen, které kojit nemohou. „Buď jsou nemocné, užívají léky, které jsou kontraindikovány s laktací, mají anatomické, fyzické, zdravotní problémy nebo jsou po operacích a jednoduše to nejde, ale takových žen není mnoho.

Další skupinou jsou ženy, které kdyby byly vhodně podpořeny např. od partnera, rodiny, personálu v nemocnici, tak by to zvládli, „doplnila. Jistou skupinu tvoří ženy, které nechtějí kojit. I tyto ženy třeba adekvátně poučit jak správně dítě krmit.

PROČ JE MATEŘSKÉ MLÉKO zabarvené?
Pokud jste si mysleli, že mateřské mléko je vždy jen bílé, tak jste na omylu. Různé barvy mateřského mléka závisí na mnoha faktorech. „Je to zejména kvůli tomu, že miminko má jiné potřeby na začátku svého života, když má 2 měsíce, 6 měsíců nebo 1 rok.

Mateřské mléko obsahuje tzv. mega koktejl léčivých látek, a to znamená, že v určitém období je v něm více bílkovin, tuků, cukrů či např. betakarotenu, a to ovlivňuje barvu mléka. Někdy ho může ovlivnit i strava, která barví, způsob skladování nebo krev z popraskaných bradavek, „řekla ze zkušeností porodní asistentka.

ŽLUTÉ MATEŘSKÉ MLÉKO
Žluté mléko mají maminky hlavně v prvním období krátce po spuštění mléka a narození miminka. „Jde o kolostrum, tedy první mlíčko, které je velmi výživné a posiluje imunitu dítěte. V tomto období je v mléce více betakarotenu a bílkovin, proto má mléko zbarvení do žluta, „vysvětluje laktační konzultantka.

RŮŽOVÉ MATEŘSKÉ MLÉKO
Mléko se do růžova zbarví, když do něj pronikne kapka krve nebo maminka snědla něco, co výrazně barví.

„Tuto barvu může hrát konzumace velkého množství červené řepy. Způsobit to mohou i trhlinky na bradavkách v prvním období kojení. Tehdy se maminky zaleknou, že jejich mléko je špatné. Jedna, dvě kapky miminku vůbec nevadí a třeba i přesto kojit, lépe se starat o bradavky a zlepšit techniku ​​kojení, „říká Vörösová.

Mateřské mléko může mít různé barvy, proč?
Zdroj: Gravifit.sk
Pokud by bylo mléko výrazněji zabarvené krví, něco není v pořádku. „Když jsou bradavky velmi popraskané, třeba zlepšit techniku ​​kojení a správně ošetřovat bradavku. Pokud je akutní problém, tak problematický prs je lepší dočasně odsávat a mateřské mlíčko miminku dávat například vhodnou kojící pomůckou, dokud se bradavka nezahojí, „doplnila.

MODRÉ MATEŘSKÉ MLÉKO
Nepředstavujte si námořnickou modrou. Mlíčko může mít jen jakýsi nádech do modré barvy.

„Většinou má barvu jemně do modra. Způsobuje to snížený obsah tuků v určitém období laktace. Některé ženy si to mohou všimnout při kojení, pokud miminko pije např. v teplejším období častěji a kratší. Miminko tehdy pije tzv. přední mléko, „říká odbornice.

ZELENÉ MATEŘSKÉ MLÉKO
Takové mlíčko mohou mít opět maminky ze stravy. „Nádech do nazelenalé může být způsoben tím, že je to zadní hustší mlíčko, které obsahuje více tuků. Může ho ovlivnit i to, pokud žena sní stravu, která nadměrné barví, jako například špenát, kapusta či brokolice. „

HNĚDÉ MATEŘSKÉ MLÉKO
Při zbarvení mlíčka do hněda, tmavě červena až rezava zbystřete pozornost. „Může jít o příměs krve. V takovém případě by maminky měli kontaktovat lékaře nebo profesionální laktační konzultantku se vzděláním zdravotní sestry a poradit se, jak vyřešit tento problém. Bradavky mohou být v pořádku, ale může být problém dále v prsu, „upozorňuje.

JAK zpozoruje BARVU MATEŘSKÉHO MLÉKA
Když miminko přikládáte na prs, barvu mléka zřejmě nezpozorujete. Víte to ale spatřit jednoduchým způsobem.

„Ženy mohou barvu mléka vidět, když jí odkapává a zabarví její vložku v podprsence nebo když miminku mlíčko trochu vyteče z pusinky. Jednodušší barvu mléka uvidí při odsávání v nádobě. Některé ženy vidí výraznější rozdíl až když ho zamrazí, „uzavřela porodní asistentka a laktační konzultantka Barbora Vörösová.