Čtvrtek, 2 prosince, 2021

/

Turecko a Ukrajina uzavřely dohody o vojenské spolupráci

Dohody podepsali během toho, jak konflikt v Náhorním Karabachu otřásl rusko-tureckými vztahy.
Turecko a Ukrajina podepsaly v pátek v Istanbulu dohody o prohloubení vojenské spolupráce, aby tak vyvážily vliv Ruska v regionu Černého moře. Informaci přinesla agentura AP.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se zúčastnili podepsání dohody v oblasti obranného průmyslu a vojenské rámcové dohody, uvedli příslušné orgány. Detaily o dohodách zatím nezveřejnili.

„V otázce nastolení stability, bezpečnosti, míru a prosperity v regionu vnímá Turecko Ukrajinu jako klíčového aktéra,“ prohlásil Erdogan.

Zelenskyj uvedl, že zmíněné dohody přinesou „nové možnosti“.

„Spolupráce v obranném průmyslu je důležitá zejména pro vývoj našeho strategického partnerství a já jsem rád, že jsme ho dnes prohloubily,“ dodal.

Dohody podepsali během toho, jak konflikt v Náhorním Karabachu otřásl rusko-tureckými vztahy. Turecko v tomto sporu postavilo na stranu Ázerbájdžánu, zatímco Rusko má vojenskou základnu v Arménii a v případě napadení spojenecké země se zavázalo zasáhnout. Přestože Turecko a Rusko spojují silné ekonomické vazby a společné zájmy v Sýrii a Libyi, zůstávají geopolitickými rivaly.

Erdogan v pátek zopakoval, že Turecko odmítá uznat anexi ukrajinského Krymského poloostrova Ruskem. „Turecko nikdy nelegální anexi Krymu neuznalo a ani nikdy neuzná,“ dodal.

Zelenskyj Erdogan udělil státní medaili za poskytnutí pomoci v oblasti územní celistvosti Ukrajiny.