Vodní meloun má více než 50 odrůd. Jak je rozeznat a v čem jsou speciální?

Dýně červená, které běžně říkáme meloun vodový, není ovoce, jak bychom si mohli myslet. Je to zelenina z čeledi dýňovitá. Plody jsou sladké, šťavnaté, po překrojení ihned připravené ke snědku. Připomínají slunečné léto a relax u vody. Víte o tom, že na celém světě se pěstuje více než 50 odrůd melounu?

Různé odrůdy vodního melounu vznikly na základě selekce podle vlastností, tvaru, velikosti a barvy slupky i dužiny. Dělíme je i podle toho, zda mají semena nebo jsou „bez semen“.

Odlišnosti vodových melounů

Většina z nás si myslí, že vodní melouny mají podlouhlý nebo kulatý tvar s jasně červenou dužninou a semeny. Není tomu vždy tak. Některé odrůdy mají ve zralosti světle růžovou, žlutou nebo dokonce oranžovou dužinu.

Existují také vodní melouny ve tvaru srdce či kostkové japonské melouny. Tyto neobvyklé tvary vznikají pěstováním melounů ve speciálních krabicích, které při dospívání tvarují plody – přizpůsobují tvar krabici.

I velikost melounů vody může být odlišná – od minimelonků až po obry vážící více než 90 kilo.

Nejběžnější typy melounů u nás

Barva plodů, na jakou jsme u nás zvyklí, se pohybuje od světle zelené po tmavou, časté jsou pruhované. V prodejnách už pár let najdete i „baby“ odrůdy melounu, které jsou menší svěží a obvykle bezsemennou alternativou klasických červených tekvic, které mají černé semínko. Mohl jste se také už setkat se speciálními melouny, které sice na pohled vypadají jako běžné zelené dýně s červenou dužninou, ale mají dužinu žlutou. Obvykle na jejich specialitu upozorňuje nálepka.

Čtyři kategorie vodních melounů

Melouny vodní mohoume rozdělit do čtyř hlavních kategorií: piknikové melouny, ledové melouny, bezsemenné melouny a žlutooranžové odrůdy vodního melounu.


Comments

Napsat komentář