Čtvrtek, 26 ledna, 2023

/

Univerzální, variabilní a rychle sloužící – takové je schodiště Ytong

Velkou předností pórobetonového schodiště Ytong je vysoká přesnost a možnost postavit jej a užívat ve velmi krátké době. Výrobce vám také zdarma dodá první návrh schodiště.

Jednotlivé díly jsou při dodávce již nařezány na míru, takže odpadají úpravy a schodiště můžete rychle a snadno sestavit. Samozřejmostí je neomezené spektrum povrchových úprav a podlahových krytin. Hlavu si nemusíte dělat ani s tím, jestli se vám podaří trefit se do vašich prostorových dispozic – variabilita tvarů je opravdu vysoká. Uspoříte s ním i náklady, protože výstavba schodiště vám nezablokuje řemesla a lidi a práce na domě budou moci bez problémů pokračovat. Při práci si budete „pískat“ díky snadné manipulaci, a po celou dobu užívání domu vás bude hřát pocit, že máte v domě ekologický a pro zdravé klima ideální stavební materiál.

Schodiště z Ytongu
Výhodou schodiště Ytong je jeho okamžitá pochůznost. Hotové stupně ochráníme například deskami, a tak umožníme pohyb zedníků pro pokračování stavby bez zbytečných prostojů. Zdroj: Xella Slovensko, spol. s r.o.

V uceleném stavebním systému Ytong naleznete praktické řešení schodiště, připraveného dle projektové dokumentace. Reaguje dokonce na úsporné trendy posledních dvou desetiletí, které často zařazují do projektů schodiště se zakřivenými rameny. Základní schodišťový stupeň má délku 1200 mm, šířku 300 mm a výrobní výšku 150 mm. Skutečná výška se ale v průběhu montáže stanoví seříznutím výšky úložné hrany podezdívky v souladu s projektovou dokumentací. Pokud zájemce nemá vlastní projekt či chystá pouze úpravy či rekonstrukce stávající budovy, má možnost si projekt objednat přímo u výrobce.

Realizace

Montáž schodiště je velmi jednoduchá, nevyžaduje žádné tesařské ani jiné pomocné konstrukce a speciální nářadí. Běžné schodiště v rodinném domě smontují dva zedníci za jednu pracovní směnu. Jednotlivé stupně se ukládají na podezdívku tl. 125 mm na vápenocementovou maltu, je-li práce dostatečně přesná, lze použít tenkovrstvou zdící maltu. Výhodná, i když koordinačně náročnější, je montáž přímo do nosného zdiva během hrubé stavby. Schodiště je v tomto případě použitelné již při montáži a betonáži stropu. Dalším možným řešením montáže je uložení na nerezové kotvící prvky v nosném zdivu schodišťového prostoru.

Schodišťové stupně
Schodišťové stupně můžeme uložit i na speciálně zhotovené konzoly z nerezového plechu. Toto řešení je výhodné při rekonstrukcích nebo dodatečném osazení schodiště. Polohu stupňů si můžeme nakreslit na již existující stěnu. Další výhodou je, že nezmenšuje prostor pod schodištěm dodatečnou přizdívkou. Vhodnost použití schodišťových konzol je podrobněji popsána v Produktovém katalogu. Zdroj: Xella Slovensko, spol. s r.o.

Bezpečně a ekonomicky

Uložené schodišťové stupně jsou již následující den po montáži plně zatížitelné. Jejich povrch je dokonale rovný a tvoří ideální podklad pro pokládku libovolné krytiny. Díky použitému materiálu stupně s vysokou pevností nejsou jednotlivé stupně náchylné k poškození.